Yapısal Projeler Sosyal Projeler Diğer ProjelerFoto Galeri
Video Galeri
Basından
HABERLER
BÜYÜK FESTİVAL BAŞLADI
Etimesgut, 10 gün boyunca Anadolu ve büyük Türk Dünyası'nı ağırlayacak
BÜYÜK FESTİVAL BAŞLADI
Etimesgut Belediyesi'nin düzenlediği 14. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali 10 bin kişinin katıldığı kortejle başladı, kültür ve sanat etkinlikleriyle devam etti. 1. gün Ankara ve Tokat kültürleri sahnelendi, TÜRKSOY korosu Anadolu türkülerini seslendirdi. Ankara'nın kapaması, güveci ve sinsin oyunu ile Tokat'ın omuz halayı yeni nesillere tanıtıldı.
Türkiye'den Anadolu illeri ile Türk Cumhuriyetleri ve dünyanın dörtbir yanındanTürk topluluklarının katıldığı ve 10 gün sürecek olan 14. Uluslararası Anadolu Günleri Kültü ve Sanat Festivali, geleneksel kortej yürüyüşüyle başladı.
COŞKULU YÜRÜYÜŞ
Kortejin önünde Türk bayraklarıyla cirit ekibi ve arkasında mehteran yer aldı. Hemşehri dernekleri ile Türk devletleri ve  toplulukları geleneksel kıyafetleriyle korteje renk kattılar. Araçlarında, evlerinde, işyerlerindeki vatandaşlar da korteje alkışlarıyla destek verdiler. Yaklaşık 2 kilometrelik yolu yarım saatte kat eden kortejdekiler, renkli görüntüler oluşturdular. Başkan Demirel, vatandaşları selamladı.
KÜLTÜR VE SANATLAR SAHNELENDİ
7'den 70'e 10 bine yakın başkentlinin katıldığı kortej yürüyüşünün ardından, festival akşam etkinlikleri ile devam etti. Festivalin 1. gününde Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY), Ankara ve Tokat geceleri yaşandı.
TÜRKSOY'DAN ANADOLU EZGİLERİ
TÜRKSOY programında TÜRKSOY Oda Korosu Türk ve dünya ezgilerini seslendirdi. Koronun türkülerine Türk Beyleri Kent Meydanı'nı dolduran onbinlerce kişi eşlik etti. TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kesainov, Etimesgut Festivali'nin, Türk kültür ve sanatının tanıtılmasında ve yaşatılmasında öncü olduğunu söyledi.
ANKARA KÜLTÜRÜ TANITILDI
Ankaralılar, düzenledikleri programla başkent kültürünü Etimesgut'ta tanıttı. Kızılcahamam Kapaması, Beypazarı Güveci ve Baklavası sahnede tanıtıldı. Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal ve diğer protokol üyeleriyle birlikte Ankara lezzetlerini hem tattı hem tanıttı. Ankara yemekleri vatandaşlara ikram edildi. Ankara seymenleri oynadıkları oyunlarla geceye renk kattılar. Ankaralı sanatçı Veli Erdem Karakülah, sevilen türküleriyle izleyicilere müzik keyfi sundu. Dernek Başkanı Hakan Karanfil, Başkan Demirel'e Ankara Tiftiğinden yapılan battaniye ve seccade hediye etti. Ankaralılar, gecenin finalinde meydanda geleneksel Sinsin ateşi yaktılar. Başkan Demirel, Ankaralılar'la birlikte Sinsin oynadı.
TOKAT HALAYLARI
Tokat gecesinde de kültür ve sanat gösterileri vardı. Tokat halk oyunları ekibi omuz halayıyla büyük alkış aldı. Unesco'nun yaşayan insan hazinesi seçtiği sanatçı Yaşar Güç, hortlatmalı kavalıyla beğeni topladı. Tokat'ın yerel sanatçısı Mirza Biter ise Tokat ezgilerini seslendirdi.
'TOYUMUZA HOŞGELDİNİZ'
Vatandaşlara hitap eden Etimesgut Belediye Başkanı Demirel, "Biz böyle bir olursak, kardeş olursak, kültürümüze, sanatımıza, bizi biz yapan değerlere böyle sahip çıkarsak bizi kimse bölemez, parçalayamaz. İşte bu festival, kültürümüzün ve sanatımızın festivalidir. Türk'ün toyudur, Türk'ün şenliğidir. Toyumuza hoşgeldiniz" dedi. Festivalin finalinde Murat Dalkılıç konser vererek hayranlarını coşturdu. 20 Ağustos Pazar gecesi sona erecek festivalde, Anadolu'dan 20 hemşehri derneği ile Türk Cumhuriyetleri ve toplulukları yer alıyor.
Toplam : 1 / 1
facebooktwitter